NAPELEM PANEL
MONOKRISTÁLYOS NAPELEMEK
Leginkább monokristályos napelemeket ajánlunk ügyfeleink figyelmébe.
Teljesítmény szempontjából nagyon fontos, hogy milyen dőlésszög szerint helyezhetőek el a napelemek.
1 kWp névleges beépített napelem teljesítmény várható éves termelése a hazánkban optimális, árnyékmentes déli tájolás és 30-35°-os dőlésszög esetén átlagosan 1100 kWh, ami az ország különböző területein ± 10%-ot változhat.
FONTOS INFORMÁCIÓ – MINDENKOR VEGYE FIGYELEMBE A TERVEZÉSHEZ!
A tervezéskor érdemes figyelembe venni, hogy a napelemek nem képesek minden körülmények között egyformán magas teljesítményt nyújtani.
A napsütéses órák száma, a hőmérséklet, a napelemek tájolása is befolyásolhatja a teljesítményt.
A tervezéskor az éves áramtermelést szükséges figyelembe venni – ezen adattal pontosabb a napelem-rendszer tervezése.
A DÉLI tájolás az ideális. Az ettől való eltérés – a tető dőlésszögétől függően – 10-20-50 %-os veszteséget is eredményezhet az áramtermelésben.
Az utóbbi években gyártott és forgalmazott napelemeink adatlapjai:
(mono)
SZILÍCIUMTÓL A NAPELEMIG
A napelem tábla egyik legfőbb alkotóeleme a jellemzően szilíciumból készült napelem cella (fotovoltaikus cella).
Ez egy olyan elektromos eszköz, amely a fényt elektromos energiává alakítja egy fotovoltaikus hatásnak köszönhetően. A név a photo (fény) és voltaic (elektromosság) összetételre utal.
A hatás működési elve, hogy a Napból érkező fénynyalábok fotonjai kémiai kötéseket bontanak és elektromos feszültséget gerjesztenek potenciálkülönbség hatására.
Egy napelemtábla elektromos vezetőkkel összekötött napelem cellákból áll, melyek szélsőséges időjárásnak is ellenálló edzett üveg és különböző fóliarétegek közé kerülnek laminálásra. Ez a laminátum jellemzően alumínium keretezést kap, majd a cella sorok kivezetéseit csatlakozó dobozban rögzítik. A napelem táblák szolár kábelekkel és csatlakozókkal modulárisan összeköthetők a kívánt rendszerteljesítmény elérése érdekében.
A napelemekbe forgó, kopó alkatrész nem kerül beépítésre, így szigorúan válogatott, jó minőségű alapanyagok használatával, illetve megfelelő forrasztási és laminálási technológia alkalmazásával rendkívül időtálló eszközöket telepítünk.
NAPELEMES RENDSZEREK
A napelemes rendszerek alkalmazásával villamos energiát állíthatunk elő, jellemző elhelyezésük: tetőfelületeken, földterületeken.
Működtetésük rendkívül környezetbarát, nagymértékben csökkentjük vele a CO² és egyéb szennyezőanyagok kibocsátását. A napelemek nem tartalmaznak mechanikus forgóalkatrészeket, így teljesítményük állandó, ezért nincs szükség speciális karbantartásra, ráadásul kimagaslóan hosszú garanciaidővel rendelkeznek (25 év).
A hálózatra csatlakoztatható napelemes rendszerek telepítését az állam és az Európai Unió bátorítja, finanszírozását pályázatokkal is támogatja, továbbá kötelezi az áramszolgáltatókat a Zöldenergia átvételi, úgymond visszatáplálási ár alkalmazására. Ezek igénybevételével a 8-10 éves megtérülési idő töredékére csökkenthető.
Vállalkozások esetén pedig a mostanában jelentősen megnövekedett áramdíjat tudja egy napelemes rendszer jelentősen mérsékelni.
Jelenleg a magyarországi hálózati helyzet csak vissz-watt védelemmel ellátott rendszert vagy teljesen önellátó akkumulátoros rendszert engedélyez.
Két alaptípusú napelemes rendszer létezik:
〉a hálózatba tápláló rendszer
〉sziget üzemű rendszer
A két rendszer tulajdonságairól, illetve különbségeiről itt olvashat.
ELŐNYÖK
Milyen előnyei vannak a napelemes rendszer alkalmazásának? Miért éri meg a napelem a háztartásban?
- Olyan energiát használunk fel, amely mindig korlátlanul rendelkezésre áll.
- A napelem akár 25-30 évig is zavarmentesen képes üzemelni.
- A napelemes rendszereknek nincs mozgó alkatrésze, így minimális karbantartási költségekkel számolhatunk. A napelem telepítése tehát egyszeri befektetés.
- Amennyiben bármilyen pályázati támogatást tudunk igénybe venni, akkor elhelyezkedéstől függően a napelem beszerelése 2-5 év alatt megtérülő befektetés lehet.
- Hosszú távon saját és Földünk biztonságáért is teszünk.
VÁLLALKOZÁSOK RÉSZÉRE TÖBB EXTRA ELŐNY
További információ, azaz megoldás emelkedő energiaárak kiegyensúlyozására
⇓
ITT ELÉRHETŐ
MIÉRT JÓ?
Miért jó a napelemes rendszer a környezetünknek?
- A napenergia tiszta és környezetbarát.
- A napelemek használatával csökkenthetjük az energiatermelés miatti CO2 kibocsátást, a rendszer nem szennyezi a levegőt, és mozgó alkatrészek nélkül, nagyon gazdaságosan üzemel.
- A napelemes rendszer helyben termel, ezáltal sokkal kevesebb energia szállítását kell megoldani, mint a hagyományos hálózatok esetében.
- A napelemes rendszer zajtalanul működik, így a lakóövezetek közelében sem okoz zavart.
- Akár teljesen függetleníthetik magukat az energiahálózattól, semmilyen üzleti érdeknek, növekedő energiaáraknak nincs kiszolgáltatva.
- A napelemes rendszer segítségével termelt energia a helyi gazdaságok működésére is pozitív hatással lehet, hiszen olcsó, könnyen és biztonságosan hozzáférhető.
További felmerülő kérdéseire választ talál: Gyakran Ismételt Kérdések – GYIK – oldalunkon.